OUR BRANDS:
  • Logo Dzwig
  • Logo Dzwig
  • Logo EuroParking
  • Logo Gospodarka Odpadami
  • Logo CityBonus

Udany debiut Salonu EUROPARKING

Pierwsza edycja Międzynarodowego Salonu Techniki Parkingowej EUROPARKING, która odbyła się od 13 do 15 maja w Targach Kielce to dowód na to, że w związku z nowym rozdaniem środków unijnych branża w najbliższym czasie będzie bardzo dynamicznie się rozwijać – powstanie w Polsce wiele nowych dróg i obszarów parkingowych. Co za tym idzie potrzebuje ona rozmów i miejsca do wymiany doświadczeń. Miejscem tym przez kilka majowych dni stały się Targi Kielce.

Debiutujący Salon EUROPARKING obfitował w branżowe premiery maszyn oraz innowacyjne technologie. Oprócz sprzętu parkingowego wystawcy prezentowali między innymi systemy monitorowania, ochrony parkingów czy sterowania ruchem. Wśród zwiedzających znalazło się wielu specjalistów projektowania, konstrukcji parkingowych czy nowoczesnych nawierzchni.
- Właściwie cały czas pojawiają się nowatorskie rozwiązania i warto być z nimi na bieżąco. Właśnie z powodu wielu nowinek i merytorycznych dyskusji warto było odwiedzić pierwsze w Polsce, niezwykle kompleksowe targi EUROPARKING – mówił dr hab. inżynier Andrzej Szarata, profesor Politechniki Krakowskiej, członek Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, Oddział w Krakowie.
Jednocześnie z Salonem EUROPARKING odbywały się XXI Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA - POLSKA, XVII Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD, XI Międzynarodowe Targi Infrastruktury, Salon Technologia i Infrastruktura Lotnisk TRAFFIC-EXPO – TIL i VII Międzynarodowe Targi Transportu Drogowego - Pojazdy Użytkowe ROTRA. Łącznie wszystkie wystawy zgromadziły ponad 400 wiodących firm z 22 krajów całego świata, które zaprezentowały swoją ofertę na powierzchni niemal 20.000 metrów kwadratowych. Ich ekspozycję obejrzało ponad 15.000 profesjonalnych zwiedzających.

EUROPARAKING oczyma uczestników

Firmy Parksystem i Automatikon pierwszy raz zagościły na targach organizowanych w Kielcach, było dla nas to nowe doświadczenie, które pozytywnie przerosło nasze oczekiwania zarówno pod względem organizacyjnym jak i klimatu który panował na targach. Również miłym zaskoczeniem było zainteresowanie naszymi produktami (zwłaszcza nowej generacji parkomat pracujący solarnie wydający nadpłaconą kwotę w przypadku niewykorzystanego czasu parkowania) skutkujące szeregiem przeprowadzonych rozmów jak i wymianą doświadczeń z innymi wystawcami. W przyszłości bardzo chętnie zawitamy na kolejnych edycjach targów – podsumowuje udział w imprezie Rafał Zięba z firmy Automatikon.

Cieszy fakt, że również w Polsce branża parkingowa zyskuje swoją „przestrzeń”, a to za sprawą Salonu EUROPARKING, który w swojej premierowej odsłonie odbył się w ramach Targów Autostrada. Co ważne, wydarzenie zgromadziło nie tylko wielu wystawców z branży parkingowej, ale towarzyszyła mu także specjalistyczna konferencja w temacie problemów parkingowych w obszarach zurbanizowanych. Dzięki takim wydarzeniom jak Salon EUROPARKING biznes parkingowy będzie miał szansę zostać lepiej zauważony i – w perspektywie czasu – wkroczyć na szybszą ścieżkę rozwoju – dodaje Adam Jędrzejewski z Fundacji Polska Parkuje.

Odbywająca się w ramach pierwszej edycji Salonu EUROPARKING konferencja spotkała się również z zainteresowaniem zarówno firm branżowych jak i przedstawicieli świata nauki:
14 maja 2015 r. w trakcie Salonu EUROPARKING odbyła się debata na temat problemów parkingowych w obszarach zurbanizowanych. Przyjęta formuła debaty obejmowała krótką prezentację naświetlającą problem i zachęcającą uczestników do dyskusji. Prezentacje wygłoszone przez przedstawicieli Politechniki Krakowskiej i Fundacji Polska Parkuje dotyczyły: systemu carsharing, stref płatnego parkowania oraz parkingów przesiadkowych - streszcza Dr inż. Tomasz Kulpa z Zakładu Systemów Komunikacyjnych Instytutu Inżynierii Drogowej i Kolejowej Politechniki Krakowskiej. W szczególności poruszono tematy związane z wpływem systemów carsharing na redukcję miejsc postojowych oraz jakość przestrzeni publicznej. Zagadnienia te poruszyli Łukasz Franek z Politechniki Krakowskiej oraz Adam Jędrzejewski z Fundacji Polska Parkuje. Urszula Duda (Politechnika Krakowska) mówiła o parkingach P+R i K+R oraz ich roli w obsłudze transportowej miast. Caroline Kubala (Politechnika Krakowska) przedstawiła aspekty wdrażania stref krótkoterminowego płatnego parkowania w Wiedniu, co było wstępem do dyskusji o stawkach za opłaty, zwłaszcza w odniesieniu do parkingów zarządzanych przez miasto i prywatnych operatorów. Tomasz Kulpa (Politechnika Krakowska) mówił o kwestiach oznakowania miejsc postojowych w aspekcie jakości przestrzeni publicznej i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
Poruszone problemy nie wyczerpują tematyki parkingowej, dlatego potrzebne jest dalsze kreowanie płaszczyzn współpracy pomiędzy różnymi podmiotami zajmującymi się tą tematyką. Możliwe jest to do osiągnięcia podczas konferencji naukowo-technicznych o tematyce parkingowej oraz paneli dyskusyjnych w trakcie wydarzeń cyklicznych takich jak Salon EUROPARKING.
Podsumowując panel można stwierdzić, że parkowanie jest interdyscyplinarną dziedziną i ma wielu interesariuszy. Nie jest możliwe efektywne zarządzanie parkowaniem bez współpracy zaangażowanych podmiotów takich jak urzędy miejskie, operatorzy parkingów, uczelnie wyższe, producenci rozwiązań i systemów parkingowych. Stąd konieczne jest zacieśnienie współpracy pomiędzy tymi podmiotami w celu kreowania wspólnej i efektywnej polityki parkingowej - dodaje
Dr inż. Tomasz Kulpa.

Salon EUROPARKING w ramach Targów w Kielcach był pierwszą dużą imprezą targową w której uczestniczyliśmy z produktem SMART PARKING – relacjonuje Agnieszka Gromada – Zakłady Mechaniczne WIROMET S.A. Profesjonalna obsługa, miła atmosfera i dobra organizacja dały o sobie znać już od samego początku i sprawiły, że było nam dużo łatwiej przygotować się do tego wydarzenia. Pomysł tworzenia przestrzeni dla wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów, czy poznawania najnowszych trendów w dziedzinie nowoczesnego parkowania, wydaje nam się trafioną inicjatywą, która powinna być rozwijana i traktowana priorytetowo, szczególnie w obliczu narastających problemów parkingowych w miastach. Prezentując nasz obrotowy, automatyczny system parkingowy SMART liczyliśmy na zainteresowanie szerokiego grona odbiorców tym rozwiązaniem i uważamy, że w dużej mierze cel został zrealizowany, a udział w Salonie EUROPARKING zaowocuje w najbliższej przyszłości nowymi projektami.

Do zobaczenia za rok
Kolejna edycja Międzynarodowego Salonu Techniki Parkingowej EUROPARKING została zaplanowana na dni od 31 maja do 2 czerwca 2016 roku.
Wnioskując z wypowiedzi wystawców i uczestników konferencji należy w przyszłym roku spodziewać się jeszcze szerszego udziału branżowych firm oraz osób odwiedzających targi.
Już od dnia zakończenia pierwszej edycji organizatorzy Salonu EUROPARKING zabiegają o udział firm i organizacji branżowych również spoza terenu Polski oraz o międzynarodowy charakter przygotowywanej konferencji.

Grzegorz Majak

picture:
click to zoom
admin | added 2015-09-16
TAGS: EUROPARKING 2015