NASZE MAGAZYNY:
Najnowszy numer:

Zapoznaj się z zawartością
najnowszego numeru magazynu
RBT Magazyn 2/2020
Prenumerata
Aktualności
Archiwum czasopism
Współczesne dylematy inwestorów – rolety, screeny, a może żaluzje?

fot.Aluprof (3)
Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna - powiedział niegdyś rzymski architekt Witruwiusz. Nie ma nic bardziej trafnego. Współczesna architektura bowiem to nie tylko ciekawy design, ale przede wszystkim funkcjonalność zastosowanych rozwiązań.

Inwestorzy oczekują od projektantów tworzenia wizji obiektów, które nie tylko pozwolą na redukcję kosztów eksploatacji, ale i zapewnią wygodę użytkowania. Dotyczy to także doboru odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej, która zarówno zapewni ochronę wnętrz przed nadmiernym nagrzaniem, jak i sprosta o wiele większym oczekiwaniom. Na rynku jest jednak wiele rozwiązań przeciwsłonecznych, które pełnią różne funkcje, co potęguje tylko wzrost dylematów wśród architektów oraz inwestorów, jaki produkt wybrać.

Wszędobylskie screeny

Rolety tekstylne zewnętrzne typu screen należą wciąż do najbardziej popularnych rozwiązań osłonowych stosowanych nie tylko w obiektach użyteczności publicznej, ale także w budownictwie mieszkaniowym. Zaletą tego typu produktów jest nie tylko ochrona wnętrz przed intensywnym nasłonecznieniem dzięki zastosowanym tkaninom, ale także przed spojrzeniami niepożądanych osób. Produkty te zapewniają też skuteczną barierę optyczną dla światła wnikającego do wnętrza pomieszczenia.

Dzięki odpowiednio dobranej tkaninie mogą stanowić również stylowy dodatek, który nada każdemu obiektowi niepowtarzalny charakter. Ze względu jednak na swoją konstrukcję są narażone na działanie czynników atmosferycznych, w tym głównie wiatru. To sprawia, że poza funkcją osłonową i estetyczną nie posiadają innych praktycznych właściwości.

Dopasowane żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe to modne rozwiązania, które skutecznie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem, przy równoczesnym zapewnieniu odpowiedniego komfortu optycznego. Cechą charakterystyczną tego typu produktów jest swoboda regulacji kąta nachylenia lameli, co pozwala na wybór odpowiedniego stopnia zaciemnienia, a tym samym na indywidualne zarządzanie przez użytkownika. To bardzo modne produkty, które dzięki osiąganym gabarytom są bardzo często stosowane w przypadku dużych przeszkleń.

Jakkolwiek z uwagi na swoją delikatną budowę tego typu osłony przeciwsłoneczne są narażone na działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że poza funkcją osłonową i dekoracyjną nie pełnią żadnych innych funkcji.

Wciąż niedocenione rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne wciąż stanowią niezwykle praktyczne, ale niedocenione rozwiązania. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych, stanowią one barierę, która skutecznie chroni wnętrza pomieszczeń przed utratą ciepła. Z kolei latem doskonale zabezpieczają przed przegrzewaniem wnętrz, jednocześnie ograniczając wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym zapewniając redukcję kosztów eksploatacji budynków. Roleta zamontowana zgodnie z wytycznymi systemodawcy posiada również bardzo dobre właściwości akustyczne, co pozwala na znaczące zniwelowanie odczucia hałasu pochodzącego z zewnątrz. Systemy rolet oferowane przez firmę Aluprof mogą być dodatkowo zintegrowane z moskitierą, co gwarantuje skuteczną ochronę pomieszczeń przez owadami.

Ponadto odpowiednio dobrany system rolet zewnętrznych może stanowić zabezpieczenie przed włamaniem. W porównaniu z pozostałymi systemami osłonowymi, konstrukcja rolet jest zdecydowanie trwalsza i wytrzymalsza na działanie zarówno czynników atmosferycznych, jak i mechanicznych.

Trafny wybór

Współczesna architektura to nie tylko piękny i nowoczesny wygląd, ale również funkcjonalność zastosowanych rozwiązań. Dlatego wybór odpowiedniego systemu zależy w głównej mierze od potrzeb i oczekiwań inwestora. Biorąc pod uwagę zalety i wady dostępnych na rynku rozwiązań trzeba przyznać, że produktami najbardziej wszechstronnymi są rolety zewnętrzne, które jako jedyne poza funkcją osłonową pełnią wiele praktycznych i ważnych funkcji. Jest to niezwykle ważne także ze względu na coraz bardziej restrykcyjne przepisy związane z budownictwem energooszczędnym oraz polityką energetyczną, która zmusza państwa członkowskie UE do obniżenia zużycia energii we wszystkich obszarach naszego życia.

www.rolety.aluprof.eu

foto:
kliknij aby powiększyć
admin | dodano 2020-01-31
TAGI: magazyn RBT Rolety Bramy Techniki Osłonowe | rolety | screeny | żaluzje | Aluprof